آئین نامه

تعاریف

دوره آموزشی آزاد: دوره‌هایی هستند که بر اساس تفکیک موضوعات علمی، در بازه‌های زمانی متنوع و خارج از قوانین و ضوابط وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری و سازمان سنجش برای عموم علاقه‌مندان به کسب معارف و علوم دینی، با اخذ حق ثبت نام و اعطاء گواهی نامه داخلی برگزار می‌شود.

دوره آموزشی آزاد بلندمدت: نوعی از دوره‌های آموزشی آزاد می‌باشد که محتوای علمی در آنها در دو یا سه ترم تحصیلی و در 20 تا 30 واحد درسی ارائه می‌شود.

دوره آموزشی آزاد کوتاه مدت: نوعی از دوره‌های آموزشی آزاد می‌باشد که محتوای علمی در آنها در یک ترم تحصیلی و در 6 تا 12 واحد درسی ارائه می‌شود.

تک درس: نوعی از دوره‌های آموزشی آزاد می‌باشد که محتوای آن شامل یک عنوان درسی می شود که در 2 تا 4 واحد درسی ارائه می‌شود.

ترم تحصیلی: کوتاه‌ترین واحد زمانی برای آغاز و پایان آموزش یک یا چند عنوان درسی می‌باشد که شامل 12 هفته آموزشی می‌شود. ترم تحصیلی از نظر تعداد واحد درسی که در آن ارائه می‌شود؛ در دوره آزاد شامل 6 تا 12 واحد درسی می‌شود.

دانش‌پژوه: به شرکت‌کنندگان در دوره‌های آموزش آزاد، دانش‌پژوه اطلاق می‌شود.

محتوای آموزشی: محتوای آموزشی در شیوه آموزش مجازی شامل خط سیر آموزشی (ضبط صوتی و  تصویری و متن هر جلسه درسی  به صورت تقطیع شده) و یا کلاس آن‌لاین، همراه با آرشیو صوتی تدریس در ترم‌های گذشته می‌شود.

ترم جبرانی: در پایان هر یک از دوره‌های ارائه شده، یک ترم به عنوان ترم جبرانی به صورت رایگان فعال می‌شود که در آن کلیه دروس دوره ارائه می‌شود. ترم جبرانی، ویژه شرکت‌کنندگانی است که موفق به کسب نمره قبولی در درس یا دروسی در طول دوره نشده‌اند. لازم به ذکر است که هر دانش پژوه تنها یک بار مجاز به استفاده از ترم جبرانی برای امتحان مجدد می‌باشد.

گواهی نامه داخلی: مدرکی داخلی است که دانش پژوهان دوره‌های آموزشی بلندمدت و کوتاه‌مدتی که موفق به اتمام کل دوره آموزشی شدند، تعلق می‌گیرد. این گواهی‌نامه داخلی بوده و اعتبار مدارک رسمی مورد تایید وزارت علوم را ندارد و با درخواست دانش‌پژوه و مشروط به ارسال تصاویر مدارک هویتی اعطاء می‌شود.

تاییدیه تحصیلی:‌ دانش‌پژوهانی که در هریک از عناوین تک‌درس موفق به کسب نمره قبولی شوند، در صورت درخواست، تاییدیه‌ای مبنی بر قبولی در همان عنوان درسی اعطاء می‌شود.

 

آیین نامه

 پذیرش و ثبت نام

ماده 1: همه علاقهمندان بدون هیچ گونه محدودیت از نظر مدرک تحصیلی، سن، جنسیت و ملیت میتوانند در دورههای آموزشی آزاد شرکت کنند.

ماده 2: ثبت نام متقاضیان شرکت در دوره های آزاد به صورت الکترونیکی و از طریق وب سایت مرکز آموزش مجازی و نیمهحضوری به آدرس www.ikvu.ac.ir صورت میپذیرد.

شهریه

ماده 3: دانش‌پژوهان در دوره‌های آزاد اعم از بلندمدت، کوتاه‌مدت و تک‌درس از پرداخت شهریه معاف هستند.

تبصره1: دانش‌پژوهان صرفا ملزم به پرداخت حق ثبت‌نام اولیه جهت ارائه خدمات آموزشی (از قبیل صدور شماره دانشجویی، برنامه‌ریزی آموزشی، بارگزاری محتوای آموزشی، برگزاری آزمون، صدور پیامک و اطلاع‌رسانی و ...) و خدمات دانشجویی (از قبیل بهره‌مندی از پورتال فرهنگی، صدور گواهی‌نامه داخلی پایان دوره یا تاییدیه تحصیلی و ...) پرداخت می‌کنند.

تبصره 2: مبلغ حق ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی متناسب با تعداد واحد درسی و تعداد ترم تحصیلی متفاوت می‌باشد که در ابتدای هر ترم تحصیلی اطلاعرسانی می‌شود.

تبصره 3: با انصراف از تحصیل، حق ثبت نام عودت داده نمی شود.

نظام آموزشی

ماده 4: دوره های آموزش آزاد بر اساس نظام ترمی واحدی برگزار می شود.

ماده 5: ترم‌های آموزشی و دروس هر ترم بر اساس برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده ارائه می شود که بر این اساس امکان انتخاب واحد و حذف و اضافه در این دوره ها وجود ندارد.

ماده 6: داوطلبانی که در درس یا دروسی موفق به کسب نمره قبولی نمی شوند می‌توانند در ترم جبرانی آن درس یا دروس را اخذ و مجددا به صورت رایگان آن را طی کنند.

تبصره: دانش‌پژوهانی که در ترم جبرانی نیز موفق به کسب نمره قبولی در درس یا دروس باقی مانده نشوند برای دریافت گواهی نامه داخلی پایان دوره باید با ثبت نام مجدد درس یا دروس باقی‌مانده را به صورت تک درس و با پرداخت هزینه اخذ نمایند تا پس از اتمام دروس دوره، گواهی داخلی پایان دوره به آنها تعلق بگیرد.

ماده 7: معادل سازی یا تطبیق واحد دروسی که دانش پژوهان در دوره آموزشی آزاد اخذ می کنند با دروس مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ممکن نیست.

ماده 8: سنوات تحصیلی در دوره های آزاد متناسب با تعداد ترم های تحصیلی هر دوره متغیر بوده و حداکثر سنوات هر دوره برابر با ترم های برنامه ریزی شده بعلاوه ترم جبرانی می‌باشد.

تبصره: در دوره‌های آزاد مرخصی تحصیلی بدون محاسبه در سنوات وجود ندارد.

ماده 9: پس از آغاز دوره، امکان تغییر دوره در دوره‌های آموزشی آزاد وجود ندارد.

گواهی نامه داخلی

ماده 10: حداقل معدل کل لازم برای صدور گواهی نامه داخلی پایان دوره نمره 12 می‌باشد.

ماده 11: صدور گواهی نامه مشروط به بارگزاری مدارک هویتی در سایت یا ارسال تصویر مدارک  هویتی شامل (عکس تمام رخ، کارت ملی، شناسنامه) می باشد

تبصره 1: مسئولیت کیفیت تصویر و اطلاعات مخدوش یا ناخوانای ارسال شده به عهده متقاضی بوده و مرکز آموز مجازی و نیمه‌حضوری هیچ مسئولیتی در این مورد را نمی‌پذیرد.

تبصره 2: صدور مجدد گواهی نامه، شامل پرداخت هزینه مجدد می‌باشد.

ماده 12: گواهی‌نامه داخلی صرفا به دانش پژوهانی که کلیه واحدهای درسی موجود در دوره ها را با موفقیت گذرانده باشند تعلق می‌گیرد.