مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره


موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی«ره» تحت اشراف حضرت علامه استاد مصباح یزدی، با تاسيس بخش آموزش در «موسسه در راه حق» در سال 1353 هـ.ش آغاز به کار کرد. فعاليت «موسسه در راه حق» در ابتدا با ارائه خدمات فرهنگى و آموزشى به جوانان و نوجوانان و مقابله با تبليغات ضد اسلامى، آغاز شد و پس از آن با آموزش فضلاى جوان و تربيت محقق در رشته‌هاى علوم انسانى ادامه يافت و آثار درخشانى به دنبال داشت. توصيه امام خمينى«ره» به ادامه و توسعه كار آموزش موسسه و حمايت‌هاى معنوى و مادى ايشان بر غنا و استحكام كار افزود.
بعد از رحلت حضـرت امـام عنايـت‌ها و حمايت‌هاى بی‌دريغ آن عزيز راحل، از طرف خلف صالحش مقام معظم‌رهبرى حضرت آيت‌الله خامنه‌اى«مدظله العالى» همچنان ادامه يافت تا اين كه با كمك‌هاى مادى و معنوى و نظارت معظم‌له، موسسه آموزشى و پژوهشى امام‌خمينى«ره» در سال1374هـ. ش تاسيس و با ریاست آیت الله مصباح یزدی آغاز به کار کرد.

در این موسسه 15 رشته علوم انسانی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می‌گردد. از جمله اهداف و وظایف موسسه می‌توان به این موارد اشاره کرد:
- به‌کارگیری معارف اسلامی در زمینه‌های مختلف علوم انسانی؛
- تربیت متخصص با برخورداری از آگاهی‌های کافی در  زمینه‌های معارف اسلامی و علوم انسانی به منظور مقابله با اندیشه‌های انحرافی و التقاطی؛
- تربیت متخصص در رشته‌های مختلف علوم انسانی با هدف تسلط بر مبانی اعتقادی اسلام؛
- پرورش محققان صاحب‌نظر در حوزه‌های علوم انسانی و علوم اسلامی.
    موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی«ره» با تکیه ‌بر پشتوانه عظیم علمی خود و به‌منظور بسط، گسترش و انتشار معارف اسلامی به اقصی نقاط گیتی با بهره‌گیری از آخرین امکانات و روش‌های آموزش از راه دور در فضای مجازی، مرکز آموزش مجازی و نیمه‌حضوری فرهنگ و معارف اسلامی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی«ره» را در سال 1385 با پی گیری‌های علامه آیت الله مصباح یزدی تاسیس کرد تا با توجه به سابقه درخشان موسسه و به پشتوانه علمی یادشده، بتواند فرصت کم‌‌نظیری را برای تشنگان معارف اسلامی در سراسر جهان فراهم آورد. این نهاد علمی از بدو تاسیس بیش از 8500 دانشجوی مرد و زن را تحت تعلیم خود داشته است.